« Späť

Katechézy – kto ich povedie?

Katechézy – kto ich povedie?

Biskupi z celého sveta budú viesť katechézy v 33 jazykoch na mnohých miestach v Krakove a okolí. Jedným z jazykov bude i slovenčina.

Katechézy sú stálou súčasťou Svetových dní mládeže, majú za cieľ viesť pútnikov v téme tohtoročného stretnutia mladých, ktorou je Božie milosrdenstvo: „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo“ (Mt 5, 7). Katechézy sú príležitosťou stretnutia s hierarchiou Cirkvi. Okrem katechéz, vedených biskupmi, budú mať mladí ľudia možnosť tiež s nimi hovoriť. Katechézy budú hlásané v 33 jazykoch, biskupmi pochádzajúcimi z celého sveta, medzi inými v: poľštine, angličtine, španielčine, francúzštine, nemčine, taliančine, portugalčine, ruštine, ukrajinčine, ale tiež maďarčine, kórejčine, arabčine, bieloruštine, bulharčine, khmerštine, kantonštine, chorvátčine, češtine, flámštine, japončine, lotyštine, litovčine, nórštine, rumunčine a slovenčine. Katechézy budú prebiehať od stredy (27. júla) do piatka (29. júla) od cca 9:00 do cca 12:00 hodiny v oblasti Krakova a okolitých mestách: v chrámoch, ale tiež na štadiónoch, v parkoch a podobne. Táto udalosť je otvorená pre všetkých, hoci registrovaní pútnici budú mať prednosť v účasti. Počas katechéz bude možné pristúpiť k sviatosti zmierenia. Všetci budú napokon spoločne sláviť Eucharistiu. Na každom mieste katechéz budú prítomné rôzne skupiny, pripravený umelecký program a tiež zodpovední za hudbu na svätej omši. Pri tejto príležitosti prinášame mapku miest katechéz, ktoré budú v rôznych jazykoch.

Od stredy do piatku (od 27. do 29. júla 2016) bude pripravený špeciálny slovenský program spojený s katechézami v mestskom parku v Skawine. Spojený bude aj s kultúrnym programom. Katechézy s biskupmi budú doplnené svedectvami a hudobnými vystúpeniami. Každý deň vystúpi iná skupina. Témy katechéz budú vychádzať z posolstva pápeža Františka k SDM. Po programe a obede budú môcť Slováci navštíviť Festival mládeže a iné akcie v Krakove. Do Krakova sa bude dať cestovať priamym vlakom z centra mesta. Katechézy budú viesť žilinský biskup Mons. Tomáš Galis (Teraz je čas milosrdenstva!), bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák (Dotknutí Kristovým milosrdenstvom) a bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko (Urob ma nástrojom milosrdenstva!). Celebrantami slovenských svätých omší budú bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský (pondelok), rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik (streda), nitriansky biskup Mons. Viliam Judák (štvrtok), trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch (piatok) a košický arcibiskup Mons. Bernard Bober (sobota).

 

Zdroj: Krakow2016.com
Preložila: Zuzana Vandáková
Snímka: Flickr.com/radapremladezauniverzitykbs Martin Buzna